Diagnostická a operační hysteroskopie, abraze (kyretáž) hrdla a těla děložního

Úvod

Dosavadní výsledky vyšetření ukazují na možné onemocnění dělohy. Ke stanovení správné diagnózy je nutný tento operační výkon, který určí rozsah a charakter případného onemocnění. Jde o výkon diagnostický a v mnoha případech i léčebný. Na podkladě mikroskopického vyšetření odebraného materiálu z dělohy Vám sdělíme další postup. V případě, že odmítnete tento výkon, mohou se změny v děloze postupně rozšiřovat a rozvinout třeba i ve zhoubný nádor.

Princip operace

Podstatou operace je optikou podrobně přehlédnout děložní dutinu a získat sliznici hrdla a těla děložního.Tento výkon nejenom zastaví případné krvácení, ale získaná sliznice se zašle na mikroskopické zpracování a to umožní přesnou diagnózu příčiny Vašich obtíží.

Vlastní výkon

Diagnostická hysteroskopie

Operace se provádí v celkové narkóze. Přístup k dutině děložní je přes pochvu. Doba trvání výkonu je cca 10-15 minut. Podstatou hysteroskopie je prohlédnutí dutiny děložní speciální optikou, případně odběr kousků tkáně nebo ošetření některých změn v dutině děložní. Při abrazi odstraňujeme sliznici hrdla a těla děložního kyretou.

Operační hysteroskopie

Úvod operace je identický s předchozím zákrokem – diagnostická hysteroskopie. Od něj se liší tím, že v dutině děložní je nalezen podezřelý útvar, polyp, menší myom, menší septum (přepážka), srůsty, apod., které jsou pod kontrolou optiky odstraněny a materiál odeslán k histologickému vyšetření.

Důsledek operace

Operace umožní mikroskopické vyšetření získané tkáně. Nejméně 14 dní po výkonu byste měla dodržovat pohlavní abstinenci a zvýšenou hygienu zevních rodidel. Slabé krvácení (špinění) po výkonu ustává do týdne. Máte-li ještě zachován menstruační cyklus, první menstruace po výkonu se dostaví za 4-6 týdnů. S pohlavním stykem doporučujeme vyčkat do doby než ustane krvavý výtok a vytvoří se nová sliznice.

Možné komplikace

U žádné pacientky nelze zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace. Těsně po operaci se mohou objevit bolesti v podbřišku. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jsou díky pokroku v medicíně ojedinělé. Patří mezi ně např. „trombóza“ (vytvoření se krevních sraženin v žilách), „embolie“(uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plicích), krvácení během operace, po operaci, infekce v operačním poli nebo infekce močových cest. I přes pečlivou operační techniku může dojít během operace k poškození dělohy nebo většímu krvácení, které si vyžádá rozšíření stávajícího operačního výkonu (ve vyjímečném případě může dojít i k odstranění dělohy). Naší snahou je zachování funkce všech vnitřních orgánů malé pánve. Pokud se nepodaří provést vyšetření hysteroskopem, provádíme pouze odběr sliznice kyretou. Možné potíže po výkonu – mohou se projevit poruchy funkce trávicího ústrojí, plynatost a zácpa, či krvavý výtok. Tyto potíže by měly za několik dnů odeznít. Další možné komplikace mohou vzniknout při podání narkózy. Bližší informace Vám poskytne před operací přímo lékař – anesteziolog.

Předpokládaná doba rekonvalescence

Po zákroku budete cca 2-3 hodiny sledována v našem zařízení na dospávacím pokoji, potom budete propuštěna domů. Proto je vhodné, abyste si zajistila doprovod. 24 hodin po výkonu nesmíte řídit jakékoliv motorové vozidlo. Délka rekonvalescence je cca 5-7 dnů.

Vážená paní, naše stručná informace jistě nemůže být vyčerpávající. Ptejte se proto, prosím, svého ošetřujícího lékaře (eventuálně operatéra) na vše, co Vás ve vztahu k plánovanému operačnímu výkonu zajímá.

Ujišťujeme Vás, že učiníme vše pro to, aby Vaše operace proběhla bez komplikací.

zpět do Jednodenní chirurgie